"Od Pana Paska do Yorgiego. Dzieje świętokrzyskiego komiksu"

Autor: Paweł Chmielewski
Okładka, grafika: Piotr Burzyński
Stron: 552
Ilustracje: 540
Druk okładki: Kolor
Druk środek: Kolor
Papier: Ecco Book
Rok wydania: 2024
Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit"
ISBN: 978-83-969450-2-0
Dodatki: Numerowany print (1-100), certyfikat z autografem autora (1-150)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Patronat medialny: Magazyn Kulturalny "Projektor"
Wsparcie projektu. RAJApack 

CENA: 

150 PLN (wraz z dodatkami i wysyłką na terenie Polski)

Wysyłka TYLKO po uprzedniej wpłacie na konto:       

49 2030 0045 1110 0000 0248 9310

Kontakt: projektorkielce@onet.eu

 

 

 

 

O KSIĄŻCE: 

 

 

Monografia koncentruje się na okresie od 1850 r. do 2024 r. a jej bohaterami są 
nie tylko artyści komiksu urodzeni w Kielcach i regionie, ale również opowieści rysunkowe o postaciach ze świętokrzyskiego (lub inspirowane ich utworami  literackimi), które tworzyli "komiksiarze" w Polsce, Europie i na świecie. Stąd  omówienie komiksowych adaptacji prozy Sienkiewicza, Gombrowicza,  Żeromskiego, Niziurskiego i innych twórców. Są wreszcie w tej monografii obecni  autorzy "opowieści z dymkiem" (niekoniecznie urodzeni w geograficznej orbicie  Kielc), którzy publikowali na łamach lokalnej prasy.
Początkiem tej opowieści jest twórczość Jana Lewickiego (autora pierwszego 
komiksu w języku polskim) i Franciszka Kostrzewskiego (pioniera polskiego 
komiksu prasowego). Później poznajemy m.in. amerykański komiks na łamach 
międzywojennej prasy i polskie "seriale obrazkowe" w kieleckiej prasie, historię  rysunkową o najsłynniejszym obywatelu Pacanowa (Koziołku Matołku) i jego  wpływie na kulturę, przełomową „opowieść z dymkami”, która powstała w  Ćmielowie, komiks w gazetach „gadzinowych” okresu II wojny światowej i  początkach socrealizmu w regionalnej prasie powojennej.
Każdy z rozdziałów osadzony jest nie tylko w realiach topograficznych, ale 
również historycznych, uwarunkowaniach społecznych i kulturowych danej epoki. W kolejnych odsłonach tej historii zapoznajemy się z rozbudowanymi formami  narracyjnymi z lat 60. i 70. (od "Sierżanta Cienia" do "Hubala") z "Słowa Ludu" po  "Hrabiego Monte Christo" w "Echu Dnia" oraz krótkimi utworami i przedrukami z  prasy zachodniej (frankofońskiej, niemieckiej i amerykańskiej) dominującymi w  lokalnej prasie. Z wykorzystaniem komiksu w reklamie prasowej, konkursach,  przeczytamy strategiach wydawców i właścicieli tytułów prasowych z lat 90. i  00., gdy na łamach gazet kieleckich debiutują (lub stawiają jedne z pierwszych  kroków) twórcy decydujący o kształcie komiksu (w regionie a często w Polsce) w  kolejnych latach – Jerzy Ozga, Dariusz Żejmo, Robert Łysak, Grzegorz Sobczak i  kilkudziesięciu innych autorów. Skonfrontowani oni zostają z twórcami starszego  pokolenia, którzy usiłują korzystać z poetyki komiksu w malarstwie i grafice.  Twórcą osobnym, niepodrabialnym okazuje się - publikujący, rozśmieszający,  komentujący - przez ponad cztery dekady Zbigniew Jujka, którego twórczość  zostaje ukazana od strony kreacji postaci, języka, kulturowych i literackich tropów.
Część ostatnia to trzy (czasem cztery) dziesięciolecia - od pierwszych, głośnych i  ogólnopolskich debiutów na łamach "Relaxu" i "Fantastyki" tuż przed rokiem  1989, przez organizację Pierwszego Ogólnopolskiego Konwentu Twórców  Komiksu w Kielcach do cyklu wystaw i spotkań naukowych w ostatnich latach.  Trzydziestopięciolecie 1989-2024, to prezentacja działalności ponad trzydziestu  twórców (m.in. Roberta Kolasy, Sylwii Resteckiej, Janusza Ordona, Zygmunta  „Zekego” Kowala, Michała Ociesy, Norberta Rybarczyka, Tomasza Łukaszczyka,  Huberta Czajkowskiego, Łukasza Okólskiego, Artura Sadłosa, Marcina Kota,  Dariusza Dubiela, Jerzego Ozgi – którego komiksom dedykowany został osobny  rozdział), wreszcie krajobrazu efemerycznego, na który składają się rozproszone  publikacje gazetowe, ziny i niskonakładowe albumy. To rysownicy, scenarzyści i  wydawcy między komercją a artystyczną ambicją i eksperymentem. Prezentacja  dokonań twórców została uzupełniona o szereg informacji o społecznym i  artystycznym klimacie panującym wokół "opowieści z dymkiem", reakcjach 
urzędników a także instytucji. "Od Pana Paska do Yorgiego" zawiera również 
szeroki wybór opinii i recenzji z ostatniego ćwierćwiecza (zarówno z prasy 
tradycyjnej jak i przestrzeni internetowej) wraz z ponad pięcioma setkami ilustracji  - komiksowych plansz, prasowych szpalt z paskami opowieści obrazkowych,  fragmentami folderów, artykułami gazetowymi, plakatami wystaw i fotografiami  z wydarzeń.

 

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

"Projektor - kielecki magazyn kulturalny"

Paweł Chmielewski (redaktor naczelny)
Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit", ul. Zbożowa 4 lok. 11, 25-416 Kielce  www.zenit.org.pl

ISSN 2353-1037


Kontakt: projektorkielce[at]onet.eu   lub  605 343 341

Copyright by Stowarzyszenie Twórcze "Zenit".

Kopiowanie treści bez zezwolenia wydawcy jest naruszeniem ustawy o prawach autorskich.