Plakaty propagandowe okresu stalinowskiego w Polsce

W uzupełnieniu kilka historyjek zamieszczonych w pierwszej socjalistycznej książce kucharskiej wydanej pod patronatem Anastasa Mikojana (wystarczy wspomnieć historię leniwych pierogów i kucharza stołówki zakładowej z II tomu "Dzieci Arbatu"Rybakowa) - cytaty za publikacją R.Miedwiediewa.

Plakat - I zjazd PPR w Warszawie, grudzień 1945

 

Kongres zjednoczeniowy PPR i PPS - 8 grudnia 1948

 

"Potrawy rybne"

"Kiedyś nie istniał u nas w ogóle handel żywymi rybami. Aż pewnego razu towarzysz Stalin zapytał mnie: - Czy u nas sprzedaje się gdzieś żywe ryby? Nie wiem - mówię - chyba nie. Towarzysz Stalin wypytuje dalej: A dlaczego nie sprzedaje? kiedyś były. W efekcie zabraliśmy się za to i teraz mamy wspaniałe sklepy, przede wszystkim w Moskwie i Leningradzie, w których można nabyć do dziewiętnastu gatunków żywych ryb."

"Potrawy mięsne"

"Towarzysz Stalin  już w 1918 roku w ówczesnym Carycynie zajęty był likwidacją południowego frontu kontrrewolucji... z genialną przenikliwością przewidział problemy stworzenia przemysłu spożywczego... Towarzysz Stalin pisał wówczas do Lenina w sprawie wysyłki mięsa do Moskwy: Zwierząt gospodarskich jest więcej niż potrzeba... Byłoby dobrze zorganizować przynajmniej jedną fabrykę konserw... Wówczas, w 1918 roku, towarzysz Stalin mówił przynajmniej jedną fabrykę konserw. Teraz możemy powiedzieć, że budujemy i już zbudowaliśmy sześć potężnych fabryk konserw tam, gdzie towarzysz Stalin w 1918 roku domagał się zbudowania choćby jednej."

XXVII kongres PPS we Wrocławiu - 14/17 grudnia 1947

 

  Wybory do Sejmu Ustawodawczego - 19 stycznia 1947

 

"Nowe artykuły"

"Ktoś może pomyśleć, że towarzysz Stalin obciążony wielkimi problemami polityki międzynarodowej i wewnętrznej, nie jest w stanie poświęcić uwagi takim sprawom, jak produkcja parówek. Tak nie jest. Zdarza się, że ludowy komisarz przemysłu spożywczego o czymś zapomina, a towarzysz Stalin przypomina mu o tym. Powiedziałem kiedyś, że chcę rozwinąć produkcję parówek. Towarzysz Stalin zaaprobował tę decyzję, wskazując na to, że w Ameryce fabrykanci parówek wzbogacili się na tym interesie(...) Stali się milionerami, królami parówek. Nam towarzysze, nie są, oczywiście, potrzebni królowie, ale parówki trzeba robić pełną parą." 

"Zakąski"

"Dlaczego dotychczas mówiło się o pijaństwie rosyjskim? Dlatego, że za cara naród biedował i piło się nie z radości, lecz z rozpaczy, nędzy. Pili właśnie po to, aby się zapić i zapomnieć o przeklętym życiu. Dostanie człowiek na butelkę wódki i pije, a pieniędzy nie starcza na jedzenie i zalewa się w trupa. Teraz życie stało się radosne, to znaczy, że można też wypić, ale wypić tak, aby nie tracić rozsądku i nie ze szkodą dla zdrowia"

 

 

 

 

 

 

 

"Żyje się towarzysze lepiej, żyje się weselej" STALIN 

W drugiej połowie lat trzydziestych Mikojan zainicjował wydanie "Książki o smacznym i zdrowym pożywieniu"  (pierwsza radziecka książka kucharska). Każdy rozdział poprzedzała historyjka z udziałem Stalina lub Mikojana.