Zaproszeni twórcy i prelegenci

(lista aktualizowana)

Katarzyna Witerscheim (Panna N). Urodzona i wychowana na Śląsku. Socjolog i grafik, autorka komiksów internetowych. Przygotowała projekt publikowany na Instagramie - "1995Reg" oraz zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”. Ostatnio współpracująca z IDW przy „Jem and the Holograms Annual 2017” oraz „Oh Joy Sex Toy” Eriki Moen". Autorka albumu "Helena Wiktoria" (2018), którego ciąg dalszy publikowany jest w sieci.

Jerzy Ozga. Malarz, rzeźbiarz, ilustrator, autor komiksów. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Publikował m.in. w „Fantastyce”, „Feniksie”, „AQQ”, „Komiks Forum”, „Komiks i my”, „Projektorze”. Autor storyboardu do filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”, z którym współpracował również m.in. przy „Pokoju saren”, „Autobusie na Golgotę”, „Operze za trzy grosze”. Opublikował kilkadziesiąt komiksów (za „Moją ziemię obiecaną” otrzymał Grand Prix MFK w Łodzi w 2004 r.), wśród nich albumy: „Księga miecza”, „Misja rozpaczy”, „Quo vadis”, „Ern”, „Salut bohaterom”, „Katyń”, „Yorgi” cz. I-IV, „Kapitan Gżebyk na tropie. Niedokończony raport”. Uczestnik zbiorowych wystaw kieleckiego komiksu „YES’T prawie OK 1 i 2”. Mieszka w Kielcach.

Wojciech Birek, krytyk, scenarzysta komiksowy, wykładowca akademicki, tłumacz (m.in. serii "Thorgal", "Yans", "Bueberry", "Azymut"), juror i przewodniczący jury konkursu na krótką formę komiksową podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor monografii "Henryk Sienkiewicz w obrazkach".

Krzysztof Wyrzykowski. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika. W latach 1997-2004 był współautorem zina "Kontra". W 2004 r. stworzył rysunki do 100-planszowego komiksu historycznego "Westerplatte. Załoga śmierci". W 2006 r. zdobył trzecią nagrodą II edycji Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Komiksowego organizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat za komiks "Idioci". Od 2008 r. do scenariuszy Sławomira Zajączkowskiego tworzy komiksy historyczne: "Łupaszka. 1939", "Korfanty", "Wyzwolenie? 1945", "Żelazny", "Zamach na Kutscherę", serię "Wilcze tropy". 

Wojciech Jama. Kolekcjoner. Twórca - w Rzeszowie - Muzeum Dobranocek. Orędownik, od lat, założenia w Polsce muzeum komiksu. W ubiegłym roku część jego zbiorów prezentowana była w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie "Teraz komiks!". 

Piotr Kletowski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego,  współzałożyciel i wieloletni redaktor działu filmowego pisma "Ha!art", publikuje w "Kinie", "Kwartalniku filmowym", "Czasie kultury", "Projektorze". Jest autorem i redaktorem 20 książek naukowych (m.in. "Śmierć jest moim zwycięstwem – Kino Takeshi Kitano", "Filmowa odyseja Stanleya Kubricka", "Kino Dalekiego Wschodu", "Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa", "Europejskie kino gatunków" ), juror festiwalu NURT. W tym roku ukazało się drugie wydanie (uzupełnione) jego wywiadu-rzeki (opracowanego wspólnie z Piotrem Mareckim) z reżyserem Andrzejem Żuławskim.

Robert Kolasa. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Publikował m.in. na łamach „AQQ”, „Nie”, „Komiks Forum”, „Krakersa”, „Talizmanu”, antologii „Klatka”, „AKT” i w „Projektorze”. Uczestnik zbiorowych wystaw kieleckiego komiksu „YES’T prawie OK 1 i 2”. Wystawy indywidualne: „Sex, aliens & alcohol” (2014), „Trzy kolory. Zielony” (2018) w Bazie Zbożowej. Zajmuje się również miniaturą rzeźbiarską i rzeźbą figuratywną. Ostatnio opublikował album rysunków i komiksów "Rewolwer i mielony" (2018). Mieszka w Kielcach. 

Hubert Czajkowski. Ur. w Lipsku, absolwent PZSP w Kielcach i ASP w Warszawie. Grafik, projektant i rysownik. Publikował m.in. w "Fantastyce", "Życiu Warszawy", "Portalu". Współpracował przez wiele lat z magazynem „Magia i Miecz”. Zaprojektował layout graficzny tego miesięcznika. Ilustrator systemu RPG "Dzikie Pola", okładek wydawnictwa Mag oraz opowiadań H. P. Lovecrafta, braci Strugackich i Jacka Komudy. Wraz ze S. Zajączkowskim tworzy cykl "Lux in tenebris". W 2018 r. narysował komiks do scenariusza Gabriela Maciejewskiego "Noc św. Bartłomieja". 

Zygmunt "Zeke" Kowal. Mieszka w Kielcach. Scenarzysta komiksowy. Współpracuje głównie z Jerzym Ozgą. Wspólnie wydali "Salut bohaterom" i ostatnio zeszyt "Kapitan Gżebyk na tropie. Niedokończony raport" (2019) oraz cykl krótkich form komiksowych publikowanych w antologiach ("Sikorki") oraz magazynie "Komiks i my". 

Sławomir Zajączkowski. Absolwent historii Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor naczelny i wydawca magazynu komiksowego "Komiks i my". Scenarzysta komiksów "Łupaszka. 1939", "Korfanty", " Wyzwolenie? 1945", " Żelazny", "Zamach na Kutscherę", serii "Wilcze tropy" (rysunki Krzysztof Wyrzykowski) i cyklu "Lux in tenebris" (rysunki Hubert Czajkowski). 

Robert Zaręba. Absolwent Politechniki Radomskiej. Wydawca, scenarzysta i publicysta komiksowy. Debiut - komiks "Mrok" (scenariusz), publikacja w "Strefie Komiksu". Scenarzysta komiksów "Smert' Lachom", "Krucjaty", "Saladyn i Król Lwie Serce", "Zakon", "Nędzole", trylogii "Trumwirat" (adaptacja własnej powieści), "Exodus", "Gwiezdne bezdroża" i jednej z opowieści w "100 na 100. Antologii komiksu na stulecie odzyskania niepodległości". 

Zbigniew Brzeziński. Historyk, publikuje artykuły na temat dziejów średniowiecza (wykład o promocji miast za pomocą medium komiksowego, wraz z synem Szymonem)

Marcin Kot. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Jako redaktor graficzny oraz ilustrator współpracował z wieloma tytułami prasowymi (m.in. odziałem "Gazety Wyborczej"). Tworzył layouty koncepcje graficzne dla serii wydawniczych m.in. oficyn Hachette, Zielona Sowa, Juka, SMB. 

Grzegorz Weigt. Absolwent historii na Uniwersytecie Opolskim, wydawca "Tygodnika Prudnickiego", współpracował z "AQQ" i "Komiks Forum", stały współpracownik (scenariusz, rysunki, grafika" magazynu "Komiks i My" 

Robert Konsztat. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Publikował (rysunki i scenariusz) na łamach "Antologii piłkarskiej", "Komiks Forum", "Komiks i My". 

Jarosław Ejsymont. Absolwent wychowania plastycznego na WSP w Rzeszowie, prowadzi Rzeszowską Akademię Komiksu, publikował m.in. w "Krakersie" i "Kolektywie".

Marek Baranowski. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rysownik. Publikował na łamach magazynu "Komiks i My". 

Paweł Chmielewski. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Studiach sienkiewiczowskich”, „Zeszytach Komiksowych”, „Ha!art”, „Komiks i my”, „Teraz”, „Zabawach i zabawkach”. Autor książek „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w supermarkecie 2.0”, „Słowacki w McDonaldzie”, dramatów „Stacja końca świata” (nagroda II Programu PR), „Dno” (nagroda Teatru Ochota), „Ścigając cień” (nagroda Festiwalu „Transfuzje”), „Obywatel Szrajbman”; scenariuszy komiksów „Pociąg”, „Dwanaście prac Delty 800”, „Ósmy księżyc”, „Pułapka Gargancjana”, „Kot w butach”, „Delta 800: Misja” – rys. Tomasz Łukaszczyk, „Przygody Władka” – rys. Jerzy Ozga, „Paderewski w Białym Domu” – rys. Janusz Wyrzykowski. Prowadzi oficynę wydawniczą ST „Zenit”. W oparciu o stypendium twórcze MKiDN przygotowuje publikację "Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu". 

 

 

 

_________________________________________________________ ________________________________________________

Stowarzyszenie Twórcze "ZENIT"
ul. Zbożowa 4 lok. 11, 25-416 Kielce  

Kontakt: zenit[at] autograf.pl